Aby strona wyświetlała się prawidłowo skorzystaj z przeglądarki Internet Explorer (wersja 9. lub wyższa) albo zainstaluj Chrome lub Firefox.

CZYTAJ DALEJ

Ubezpieczenie OC – śmierć bliskiego w wypadku (videoporada)

CZYTAJ DALEJ

Sekundy, które zmieniły życie

W ramach działalności prewencyjnej PZU wspiera produkcję programu dokumentalnego poświęconego bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Zapraszamy do oglądania w czwartki o 22.05 w TVP1.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest Opiekun PZU - videoporada

CZYTAJ DALEJ

ABC wózka inwalidzkiego

Wózek powinien być zawsze dobierany indywidualnie do jego użytkownika. Podstawową funkcją wózka jest maksymalne ułatwienie poruszania się, ale również przeciwdziałanie powstaniu wad postawy i odleżyn. Poruszanie się na odpowiednio dopasowanym wózku sprzyja wzmacnianiu tężyzny fizycznej, co jest najlepszą profilaktyką prozdrowotną i przeciwodleżynową. Trzeba podkreślić przy tym, że potocznie pojęta wygoda schodzi na dalszy plan. Komfort należy postrzegać poprzez funkcjonalność wózka, a więc możliwość wielogodzinnego poruszania się i funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

Profilaktyka żywieniowa wózkowicza

Osoby po urazie rdzenia kręgowego powinny zwracać szczególną uwagę na prawidłową dietę. Należy ją dostosować do stanu zdrowia, poziomu uszkodzenia rdzenia oraz nawyków żywieniowych. Poruszający się na wózku są szczególnie narażeni na problemy z nadwagą i otyłością. Dlatego też, aby nie pogłębiać swojej niepełnosprawności, powinny stosować odpowiednią dietę.

CZYTAJ DALEJ

Dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Dla osoby niepełnosprawnej swoboda w przemieszczaniu się i możliwość wykonywania różnych życiowych czynności oznacza codzienną samodzielność. Bariery skazujące na konieczność przebywania w jednym miejscu i stałą pomoc innych osób mogą powodować frustrację, obniżenie samooceny oraz osłabić motywację do pracy nad sobą, a nawet do rozwoju zawodowego i w sferze kontaktów społecznych.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie do sprzętu ortopedycznego i pomocniczego

Skutkiem wypadku mogą być poważne obrażenia ciała, które będą wymagać zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny lub środki pomocnicze. W artykule zawarliśmy przydatne informacje dla osób, które znalazły się w takiej sytuacji.

CZYTAJ DALEJ

Kenneth J. Doka „Żałoba jest podróżą. Jak zmagać się ze stratą” — recenzja książki autorstwa dr. Piotra Kiembłowskiego z Fundacji Nagle Sami

Książka K.J.Doka jest bardzo ważną pozycją i zapewne szybko stanie się książką, która wejdzie do kanonu lektur tanatologicznych dotyczących istoty żałoby i przeżywania straty. Choć dla wielu osób znających klasyczną pracę Kübler-Ross „Rozmowy o śmierci i umieraniu” proponowane w niej podejście może wydać się zaskakujące – bo np. autor promuje w niej tezę o tym, że nie ma w procesie radzenia sobie z żałobą stałych etapów, nie ma również możliwości określenia ram czasowych trwania żałoby, to takie ujęcie patrzenia na radzenie sobie z kryzysem utraty wydaje się być bliższe temu, jak proces ten wygląda w rzeczywistości.

CZYTAJ DALEJ

Wsparcie psychologiczne dla rodzin ofiar wypadków - reportaż filmowy

W społeczeństwie pokutuje stereotyp, że ktoś kto stracił bliskiego potrzebuje samotności. Tymczasem psycholog może pomóc takiej osobie szybciej odnaleźć swoją drogę i szybciej przebudować swój świat.

CZYTAJ DALEJ

Prawa pacjenta w Polsce

Jeśli korzystamy z usług zdrowotnych świadczonych przez personel medyczny, stajemy się pacjentem. Każdemu pacjentowi przysługują określone prawa, które powinny być przestrzegane i z których może korzystać.

CZYTAJ DALEJ

Praktyczne porady na dajemyrade.pl

CZYTAJ DALEJ

Podróże osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością, przygotowując się do podróży, powinny pamiętać o kilku istotnych sprawach. W artykule można znaleźć pomocne wskazówki dla wybierających się w podróż pociągiem, autobusem lub samolotem.

CZYTAJ DALEJ

Program leczenia i rehabilitacji w PZU - materiał filmowy

Urazy kręgosłupa są najczęstszą konsekwencją wypadków komunikacyjnych. Program leczenia i rehabilitacji oferowany przez PZU ułatwia poszkodowanym szybszy powrót do zdrowia i aktywności zawodowej.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik dla osób poszkodowanych w wypadkach

Najważniejsze zasady i formy wsparcia ze strony instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik dla osób, które straciły bliskiego

Najważniejsze zasady i formy wsparcia ze strony instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik dla osób w żałobie

Znajdują się tu informacje przydatne osobom, które straciły kogoś bliskiego oraz osobom, które je wspierają.

CZYTAJ DALEJ

Bezpłatna pomoc prawna dla poszkodowanych w wypadkach

Bezpłatna pomoc prawna obejmuje konsultacje w zakresie spraw ubezpieczeniowych, cywilnych, administracyjnych oraz karnych.

CZYTAJ DALEJ

Gdzie osoba poszkodowana w wypadku może szukać pomocy?

Osoby borykające się z problemem niepełnosprawności mogą uzyskać wsparcie ze strony licznych fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych. Warto skorzystać z różnego rodzaju pomocy oraz porad. Te organizacje często tworzą ludzie, którzy zostali równie boleśnie dotknięci przez los.

CZYTAJ DALEJ

Wygrać życie - raport

Wypadek to niecodzienne, stresujące i często tragiczne w skutkach zdarzenie, które może przytrafić się każdemu. Raport "Wygrać życie" to kompendium wiedzy na temat możliwych skutków wypadku. To również forma przewodnika, który wskazuje poszkodowanym i ich rodzinom, jak poradzić sobie z jego konsekwencjami.

CZYTAJ DALEJ

Obozy Aktywnej Rehabilitacji szansą na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych - reportaż filmowy

Na Obozach Aktywnej Rehabilitacji osoby po przebytych urazach rdzenia kręgowego, które poruszają się na wózku inwalidzkim, uczą się funkcjonować w nowej rzeczywistości.

CZYTAJ DALEJ

Wsparcie psychologiczne dla dzieci po stracie bliskiego - reportaż filmowy

Pobyt w Domu Misia Ratownika to turnus indywidualnej i grupowej terapii psychologicznej dla dzieci - ofiar wypadków i ich rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Psychologiczne skutki zdarzeń drogowych

O psychologicznych skutkach zdarzeń drogowych pisze Małgorzata Bajko - psycholog, psychotraumatolog.

CZYTAJ DALEJ

Uraz posttraumatyczny u dzieci – ofiar wypadków komunikacyjnych

W 2013 roku w Polsce odnotowano prawie 3,5 tysiąca wypadków komunikacyjnych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat, 90 z nich poniosło śmierć a 3,7 tysiąca doznało obrażeń ciała. Większość z ofiar wypadków to dzieci do 6. roku życia, które były pasażerami pojazdów.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć bliskiej osoby

Żałoba to zespół procesów psychicznych i doznań, które stają się naszym doświadczeniem po stracie bliskiej osoby lub po utracie cenionej wartości. To tyle, jeśli idzie o naukowe definicje...

CZYTAJ DALEJ

Cykl artykułów „Zauważ więcej niż Niepełnosprawność” cz. 1

O niezwykłym człowieku, który pomimo niepełnosprawności bierze życie za rogi, opowiada Małgorzata Zakrzewska, która od 6 lat zajmuje się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnością.

CZYTAJ DALEJ

Cykl artykułów „Zauważ więcej niż Niepełnosprawność” cz.2

Czy warto było porzucić bezpieczny, domowy azyl i podjąć pracę zawodową? – rozmowa z Panią Alicją, Beneficjentką projektu „Rozpoznanie kompetencji społeczno – zawodowych kluczem do samorealizacji”

CZYTAJ DALEJ

Jak pokonywać bariery niepełnosprawności?

Mając 28 lat uległ bardzo poważnemu wypadkowi, w wyniku którego, od 14 lat porusza się na wózku inwalidzkim. Robert Jagodziński od 12 lat jest instruktorem aktywnej rehabilitacji – uczy innych, jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości, jak pokonywać bariery niepełnosprawności.

CZYTAJ DALEJ

Praca jest wartością

Z doświadczeń i opinii pracujących osób niepełnosprawnych jednoznacznie wynika, że dużo więcej korzyści płynie z podjęcia zatrudnienia niż z pozostawania w domu. Nie zawsze jest to proste, ale zawsze się opłaca.
DO GÓRY